Podczas zbiórki publicznej nr 2022/3493/OR na odbudowę domu oraz leczenie/rehabilitację Pani Leokadii Choroś, organizowanej podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Nowinach oraz w Starostwie Powiatowym w Radzyniu Podlaskim udało się zebrać 3097,35zł.

W związku ze smutnymi okolicznościami, jakie wystąpiły po przeprowadzeniu zbiórki, zbiórka została zakończona. Najbliższa rodzina śp. Leokadii Choroś postanowiła, że zebrane pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację Lenki Mazur.

Dziewczynka urodziła się w 2021 roku, jest mieszkanką Gminy Borki. Stwierdzono u niej Zespół Downa. Od pierwszych dni życia jest pod stałą opieką wielu specjalistów (ortopeda, kardiolog, laryngolog, endokrynolog, neurolog i wielu innych) oraz jest intensywnie rehabilitowana. Lenka wraz z rodzicami uczęszcza na fizjoterapię, do logopedy i na zajęcia integracji sensorycznej. Dodatkowy chromosom wyrządził w organizmie Leny dość spore zamieszanie. Dziewczynka codziennie zmaga się z obniżonym napięciem mięśniowym, obniżoną odpornością, niedoczynnością tarczycy, a ostatnio największym problemem stała się wiotkość i koślawość stóp. Wyżej wymienione problemy wpływają na to, że Lena jeszcze nie chodzi. Pomimo trudności jest bystrą, uśmiechniętą, otwartą i ufną dziewczynką.